Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Dostosowanie miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dostosowanie miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Większość nowych budynków już na etapie projektowania, została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Problem zazwyczaj pojawia się w przypadku starego budownictwa lub miejsc, gdzie pewne potrzeby wniknęły w praktyce np. przy zatrudnieniu osoby niewidomej, gdyż nie wszędzie montuje się specjalne płytki dotykowe dla osób niewidomych.

Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na szybkie i tanie dostosowanie powierzchni biura, magazynu, czy też całego budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej w świetle prawa.

Przystosowanie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej wymaga od pracodawcy odpowiedniego dostosowania przestrzeni roboczej, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych ciągów komunikacyjnych, a także wszystkich innych miejsc, w których będzie przebywał pracownik. To jak wiele trzeba zmienić w zakładzie pracy, zależy od rodzaju i stopnia niepełnosprawności zatrudnionej osoby.

Wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności:
  • lekki — taka osoba może podjąć pracę, jednak jej zdolność do wykonywania jej jest w stopniu istotnym niższa niż u osoby zdrowej. W tym przypadku pracodawca nie musi posiadać statusu Zakładu pracy chronionej (ZPCr).
  • umiarkowany — osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może podjąć pracę wyłącznie w ZPCr, gdyż jej niepełnosprawność wymaga stworzenia odpowiednich warunków, a także częściowej lub czasowej pomocy osób trzecich w wykonywaniu pracy.
  • znaczny — w tym wypadku również praca możliwa jest wyłącznie w warunkach ZPCr, z koniecznością ciągłej asysty osób trzecich.

Podstawę prawną o warunkach zatrudniania osób niepełnosprawnych stanowią:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U.2020.426 t.j.

Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych, Dz.U.2014.1987

Jakie są podstawowe warunki zatrudnienia osoby niepełnosprawnej?

Wielu pracodawców, zwłaszcza tych, którzy nie posiadają statusu Zakładu pracy chronionej, ma dylemat, czy może zatrudnić osobę niepełnosprawną i na jakich warunkach oraz, czy jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu np. w Państwowej Inspekcji Pracy.

W przypadku osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności nie ma konieczności posiadania statusu ZPCr, stąd każdy pracodawca może zatrudnić taką osobę. Co więcej, nie zawsze wiąże się to z koniecznością wprowadzania zmian i udogodnień w miejscu pracy. Oczywiście pod warunkiem, że nie wymaga tego stopień i rodzaj niepełnosprawności, a osoba zatrudniona może komfortowo i bez problemu pracować w takich samych warunkach jak osoby zdrowe. Pracodawca musi jednak pamiętać, że ciąży na nim obowiązek dostosowania miejsca pracy do potrzeb i możliwości osoby niepełnosprawnej.

Osoby o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności z założenia powinny pracować w tzw. Zakładach pracy chronionej, które spełniają określone warunki pod kątem przepisów BHP, opieki medycznej, a także przepisów techniczno — budowlanymi. Nie oznacza to jednak, że osoby o takim stopniu niepełnosprawności nie mogą pracować w zwykłych firmach. Taka możliwość istnieje, gdy pracodawca przystosuje stanowisko pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a osoba ta nie posiada przeciwwskazań do podjęcia danej pracy — konieczna jest zgoda lekarza medycyny pracy.

Pracodawca nie ma obowiązku zgłaszania zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do PIP, w celu uzyskania pozytywnej opinii. W 2010 roku obowiązek ten został zniesiony, jednak nie zdejmuje to z pracodawcy konieczności zadbania o właściwe warunki pracy dla osób niepełnosprawnych, gdyż PIP nadal dokonuje kontroli w tym zakresie.

Miejsce pracy przyjazne osobom niepełnosprawnym — o co musi zadbać pracodawca?

Jak dostosować miejsce pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej? W tej kwestii nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Głównie ze względu na różne stopnie i rodzaje niepełnosprawności oraz możliwości pracowników. Stąd pracodawca zawsze powinien w sposób indywidualny dostosować miejsce i stanowisko pracy. Zmiany i udogodnienia powinny dotyczyć nie tylko samego miejsca wykonywania pracy, ale także pomieszczeń, obiektów, ciągów komunikacyjnych oraz terenu wokół budynku i parkingu.

Pracodawca pod uwagę powinien wziąć przede wszystkim aspekty tj. komfort wykonywania pracy, swobodne i bezpieczne przemieszczanie się, udogodnienia w dotarciu do stanowiska pracy np. z parkingu, wygodne korzystanie z pomieszczeń socjalnych i sanitarnych tj. łazienka lub kuchnia, ale także wszelkiego rodzajów składzików i magazynów.

Warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju stopnie, progi i podwyższenia, które mogą stanowić przeszkodę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W tym celu można zastosować różnego rodzaju najazdy i rampy, które umożliwią swobodny przejazd i pokonanie różnych wysokości.

Zabezpieczyć należy także kable i przewody. W przypadku, gdy nie mamy możliwości zamaskowania ich pod podłogą lub w ścianie, dobrym rozwiązaniem są najazdy kablowe, które nie tylko maskują kabel lub przewód, ale także porządkują je i umożliwią przejazd lub bezpieczne przejście (osoby na wózku, osoby mające problemy ze wzrokiem).

W przypadku zatrudnienia osób niewidomych lub z chorobami narządu wzroku należy pamiętać o zamontowaniu na podłodze płytek dotykowych dla niewidomych, które bardzo ułatwiają poruszanie się.

Przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej — zwrot kosztów.

Pracodawca, który zatrudni osobą niepełnosprawną, bez względu na to czy posiada status ZPCr, może starać się o dofinansowanie i zwrot kosztów adaptacyjnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Może być to pomoc w dofinansowaniu przystosowania stanowiska pracy lub comiesięczne dofinansowanie pensji pracownika. s

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium