Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Jak założyć płatny parking na prywatnej działce?

Jak założyć płatny parking na prywatnej działce?

Płatny parking — jakie zezwolenia są potrzebne?

Pierwszy warunek to oczywiście posiadanie odpowiedniej działki, na której zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego można prowadzić parking. Jeżeli takowy plan nie istnieje, co w dużych miastach praktycznie się nie zdarza, należy wystąpić do właściwego organu o warunki zabudowy.

Utworzenie parkingu o liczbie miejsc postojowych większej niż 10 wymaga pozwolenia na budowę. Do wniosku potrzebne jest m.in. akt własności z działki, wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy, projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno — budowlany. W przypadku mniejszego parkingu wystarczy zgłoszenie do wydziału architektury lub urbanistyki.

Parking płatny — forma działalności, opodatkowanie i opłaty.

Gdy mamy już pewność, że na posiadanym przez nas terenie może funkcjonować parking, należy wybrać formę, w jakiej my, jako właściciel będziemy prowadzić parkingach. Do wyboru mamy działalność gospodarczą, każdy rodzaj spółki z wyjątkiem spółki partnerskiej, a także zarobkową działalność rejestrowaną.

Założenie działalności gospodarczej nie wymaga zbyt wielu formalności, możemy to zrobić w ciągu jednego dnia rejestrując się w CEIDG. Należy jednak pamiętać, aby najpóźniej dzień przed rozpoczęciem działalności złożyć formularz VAT-R. Założenie spółki jest trochę bardziej skomplikowane i wymaga wkładu finansowego, gdyż należy utworzyć umowę spółki, która podpisuje się u notariusza, a także uzyskać wpis do KRS.

Kolejny krok to wybór formy opodatkowania. Tutaj również mamy kilka opcji. Standardową skalę podatkową (17% i 32%) i podatek liniowy (19%), ryczałt lub karta podatkowa.

Niezbędne wyposażenie płatnego parkingu — jak przygotować teren.

Teren przeznaczony pod parking powinien być odpowiednio oznakowany, mieć wydzielone miejsca parkingowe o właściwym wymiarze, a także posiadać dobrze przygotowaną nawierzchnię, tak aby nie stała na niej woda.

Miejsca parkingowe można wyznaczyć na wiele sposobów. Mogą być one oddzielne namalowanymi liniami, lub ograniczone odbojnicami i separatorami parkingowymi. Te drugie, zazwyczaj lepiej się sprawdzają, gdyż na namalowaną linię można po prostu najechać, a gumowy separator stanowi już przeszkodę. Podobną funkcję pełnią słupki parkingowe, które są pomocne w organizacji parkingu i wyznaczaniu poszczególnych stref i sektorów.

Samo wyznaczenie miejsc parkingowych to jednak nie wszystko, należy również zadbać o bezpieczeństwo i komfort użytkowników parkingu. W tym celu warto zainwestować również w produkty parkingowe takie jak:

  • najazdy krawężnikowe i rampy parkingowe — niezastąpione przy wszelkiego rodzaju podwyższeniach i spadkach terenu tj. stopnie i krawężniki. Warto posiadać je “na wszelki wypadek”, tak aby być przygotowanym na każdą ewentualność, zwłaszcza że nie wymagają montażu i mogą być używane doraźnie np. w celu stworzenia rampy podjazdowej dla wózka inwalidzkiego.
  • słupki drogowe i parkingowe — nie tylko pomagają w organizacji przestrzeni, ale także grodzą wjazd i zapewniają zabezpieczenie (także tymczasowe) dla osób nieupoważnionych.
  • progi zwalniające — bardzo często używane, zwłaszcza na dużych parkingach. Wymuszają na kierowcach zmniejszenie prędkości, co zapobiega wypadkom i potrąceniom.
  • progi najazdy kablowe — funkcjonalny sposób na zabezpieczenie kabli i przewodów, bez zakłócania ruchu pieszych i samochodów.
  • blokady parkingowe — niezastąpione przy otwieraniu i zamykaniu wjazdu na parking lub jego poszczególnych sektorów.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium