Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Miejsce parkingowe na posesji — przepisy

Miejsce parkingowe na posesji — przepisy

Miejsce postojowe przy domu — przepisy.

Choć wielu na pewno to zdziwi, to gdzie zaparkujemy nasz samochód na prywatnej posesji, jest regulowane przepisami prawa. O ile w przypadku budowy garażu czy też wiaty przepisy te są jak najbardziej uzasadnione, o tyle w kwestii parkowania pod gołym niebem może wydawać się to trochę dziwne. Okazuje się jednak, że niezadaszone miejsce parkingowe na posesji powinno spełniać określone normy. Co więcej, każdy właściciel domu jednorodzinnego ma obowiązek wyznaczenia miejsca parkingowego dla posiadanego pojazdu, co dzieje się zazwyczaj już na etapie projektowania i budowy domu.

Miejsce parkingowe przy domu powinno:

  • posiadać utwardzoną nawierzchnię pod odpowiednim kątem, aby nie stała na niej woda
  • co najmniej 2,5 metra szerokości i 5 metrów długości, w przypadku osób niepełnosprawnych szerokość powinna wynosić 3,5 metra
  • znajdować się w odległości minimum 3 m od granicy działki budowlanej (w przypadku miejsc parkingowych do 10 stanowisk)
  • w przypadku drogi lub działki drogowej nie ma konieczności zachowywania odległości 3 m
  • znajdować się w odległości 7 m od okien — naszych i sąsiada.

Niezadaszone miejsce parkingowe nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania zezwolenia na budowę — wyjątek stanowi miejsce z ponad 10 stanowiskami do parkowania, a także teren wpisany do rejestru zabytków. Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie jest konieczne w przypadku budowy garażu. W przypadku wiaty do 50 m2 także nie ma konieczności zgłaszania tego faktu w urzędzie. Garaże do 35 m2 także nie wymagają pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie.

Miejsce parkingowe — jak przygotować nawierzchnię.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nawierzchnia przydomowego miejsca parkingowego powinna być utwardzona lub co najmniej gruntowo stabilna i zapewnić spływ wody. Pod pojęciem utwardzonej powierzchni należy rozumieć nawierzchnię wylaną betonem, asfaltem z kostki brukowej lub płyt betonowych. Należy także zadbać, aby nie gromadziła się tam woda.

Przydomowe miejsce parkingowe — wyposażenie.

Bez względu na to, czy miejsce postojowe znajduje się w garażu, czy też na zewnątrz budynku warto zadbać o wyposażenie, które zwiększy jego estetykę i funkcjonalność. Pierwszym nasuwającym się elementem miejsc parkingowych są doskonale znane z publicznych parkingów separatory i ograniczniki parkingowe. Dzięki nim precyzyjnie wyznaczymy miejsce do parkowania dla jednego lub kilku samochodów np. na podjeździe, lub w garażu, ale także miejsce dla naszych gości. Jest to praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy zależy nam, aby przyjezdni nie zastawiali samochodem konkretnych miejsc na naszej posesji.

Funkcjonalnym i wszechstronnym rozwiązaniem są także najady i progi kablowe, które sprawdzą się na podjeździe i w garażu. Najazd kablowy maskuje i zabezpiecza przewody i kable, a jednocześnie umożliwia swobodny i bezproblemowy przejazd.

Wiele miejsc parkingowych znajduje się tuż przy wyjeździe z posesji, W tym wypadku problem mogą stanowić zbyt wysokie krawężniki. Rozwiązaniem jest montaż najazdów krawężnikowych, które tworzą wygodną rampę umożliwiającą wjazd na krawężnik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium