

Posiadanie samochodu nieodłącznie wiąże się z potrzebą miejsca do jego parkowania. O ile właściciele domów jednorodzinnych nie mają z tym problemu, bo to od nich zależy czy samochód będą parkować w wybudowanym garażu, pod wiatą czy też pod gołym niebem, tak w przypadku mieszkańców osiedli, bloków i kamienic pojawia się problem — gdzie zaparkujemy nasz samochód? Do wyboru zazwyczaj mamy miejsce parkingowe lub miejsce postojowe.
Nazywany “śpiącym policjantem” próg zwalniający budzi mieszane emocje wśród kierowców, bo po pierwsze - trzeba zwolnić, po drugie - gdy się zagapimy i nie zauważymy progu, czeka nas nieprzyjemny wstrząs, który może skończyć się źle dla misy olejowej, zderzaka lub zawieszenia naszego samochodu. Warto jednak pamiętać, że progi zwalniające, czy też progi podrzutowe to urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, które pełnią bardzo ważną funkcję - zmuszają kierowców do zmniejszenia prędkości w miejscach o podwyższonym ruchu pieszych lub o wysokim ryzyku wtargnięcia pieszych na jezdnię tj. drogi obok szkół, domów mieszkalnych czy też przejścia dla pieszych bez świateł. Próg zwalniający - przepisy.
Bezpieczny parking to dobrze wyposażony parking. Powinni o tym pamiętać właściciele i zarządcy parkingów, którym zależy, aby poruszanie się po parkingu i parkowanie przebiegało możliwie najłatwiej i bezproblemowo. Jak się okazuje, nie dla każdego kierowcy jazda po parkingach jest rzeczą oczywistą i łatwą, stąd coraz większą uwagą przywiązuje się do odpowiedniego wyposażenia parkingu, które pozwoli skoordynować przestrzeń parkingową, w taki sposób, aby była ona bezpieczna i użyteczna.