Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Próg zwalniający na drodze prywatnej - kto decyduje, przepisy.

Próg zwalniający na drodze prywatnej - kto decyduje, przepisy.

Droga prywatna w świetle przepisów.

Droga prywatna, nazywana też drogą wewnętrzną jest definiowana jako droga niezaliczana do żadnej z dróg kategorii publicznych. Do dróg prywatnych zaliczamy drogi dojazdowe do posesji, drogi rowerowe, parkingi czy też place przeznaczone dla ruchu pojazdów. Będzie to także każda droga, której właścicielem jest osoba prywatna, firma lub przedsiębiorstwo.

Za stan drogi prywatnej, czyli jej pokrycie, remonty, oznakowanie i umieszczanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu odpowiada organ zarządzający drogą lub jej właściciel. Za oznakowanie połączeń drogi wewnętrznej z drogą publiczną odpowiada zarządca drogi publicznej np. gmina lub starostwo.

Droga wewnętrzna a próg zwalniający?

Montaż progu zwalniającego na drodze prywatnej na pierwszy rzut oka może nie mieć sensu, zwłaszcza gdy mówimy o drodze dojazdowej do posesji, z której korzystamy tylko my i nasi ewentualni goście. Bywa jednak, że droga prywatna ma kilku, a nawet kilkunastu właścicieli, bądź osób z niej korzystających. W tym wypadku, aby umieścić próg konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli.

Progi zwalniające i podrzutowe montuje się także przy terenach zewnętrznych przedsiębiorstw, magazynów i fabryk, a także na parkingach i garażach podziemnych.

Jakie są wymogi prawne, aby założyć próg zwalniający?

Wiele osób mylnie sądzi, że drogi wewnętrzne rządzą się własnymi prawami. Fakt, wiele zależy od właściciela drogi, ale w kwestii przepisów drogowych nadal obowiązuje zasada przestrzegania trzeźwości, ograniczenia prędkości, stosowania się do umieszczonych na drodze znaków i prowadzenia pojazdu bez stwarzania zagrożenia.

Podobnie w kwestii progu zwalniającego, choć jako właściciel możemy go zamontować samodzielnie, bez konieczności informowania administracji publicznej, to powinniśmy zastosować się do wymogów związanych z montażem progu. Należy wybrać próg o odpowiednich wymiarach — jego wysokość nie powinna przekraczać 10 cm. Próg powinien być widoczny dla kierowcy lub oznakowany, tak aby miał on czas na reakcję, czyli zmniejszenie prędkości, zanim na niego najedzie. Należy także montować progi wykonane z odpowiedniego tworzywa, które nie będzie stwarzało utrudnienia i dodtkowego zagrożenia podczas przejazdu przez próg.

Jak zamontować próg zwalniający?

Montaż progu zwalniającego zależy od jego rodzaju, czyli tego czy wybieramy gotowy próg zwalniający, który przytwierdzimy do nawierzchni, czy też zdecydujemy się na samodzielne wykonanie progu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup kompletnego progu zwalniającego, który wystarczy przykręcić do jezdni za pomocą odpowiednich wkrętów.

Gotowe progi zwalniające są wykonane zgodnie z normami regulowanymi prawnie, czyli mają odpowiednią budowę, kąt nachylenia, wysokość, a także kolorystykę, dzięki której są widoczne z daleka. Tworzywo, z którego wykonane są progi jest antypoślizgowe, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium