Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Siatka podtynkowa - kiedy stosować?

Siatka podtynkowa - kiedy stosować?

Siatka podtynkowa — do czego służy?

Siatka podtynkowa to element, który służy do wykonania zbrojenia dla warstwy ocieplenia, jest ona także dobrym podłożem pod tynk, a nawet wylewkę podłogi. Stosuje się ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, w celu wzmocnienia ścian, sufitów, czy też stropów i podłóg. Zapobiega ona kruszeniu, pękaniu i innym uszkodzeniom tynków i ocieplenia (wełny lub styropianu).

Główne funkcje siatki podtynkowej:

  • wzmocnienie tynku lub gładzi i ochroną przed pęknięciami
  • ochrona materiałów ociepleniowych przed czynnikami zewnętrznymi
  • utrzymanie ocieplania blisko ściany
  • ochrona miejsc szczególnie narażonych na uszkodzenia

Kiedy stosować siatkę podtynkową?

Zastosowanie siatki elewacyjnej wbrew pozorom nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony to materiał, którego użycie jest wymagane np. do wzmocnienia tynku i ocieplania, z drugiej zaś jest on nadal (niesłusznie) często pomijany lub niewłaściwie wykorzystywany.

Kiedy trzeba użyć siatki? Gdy istnieje duże ryzyko, że na ścianie wystąpią pęknięcia, wynikające np. z działania czynników atmosferycznych, łączeń płyt GK, czy w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenie tj. narożniki. Siatkę należy zastosować także jako zbrojenie materiałów ociepleniowych, co nie tylko chroni przed działaniem czynników atmosferycznych, ale także sprawia, że materiały te odpowiednio przylegają do ściany.

Siatka podtynkowa — jaka najlepsza?

Obecnie największa popularnością cieszą się siatki podtynkowe z włókna szklanego. Są one najczęściej wybierane, głównie ze względu na dużą wytrzymałość i wszechstronność zastosowania. Dzięki odporności na większość składników chemicznych można bez obaw stosować je w połączeniu z różnymi klejami, tynkami, gładziami, czy też farbami. Siatka z włókna szklanego jest także bardziej odporna na naprężenia wynikające ze zmian temperatur tj. nagrzanie się muru pod wpływem promieni słonecznych, czy też mrozu.

Jak położyć siatkę podtynkową? O czym trzeba pamiętać.

Decydując się na samodzielny montaż siatki zbrojeniowej, należy pamiętać, że kluczowym czynnikiem jest dobór zaprawy klejącej, a także odpowiednie umieszczenie w niej siatki. Siatka nie może być jedynie posmarowana klejem — musi być w nim zatopiona. W praktyce wygląda to tak, że siatkę nakładamy na mokra warstwę pierwszej warstwy masy szpachlowej. Następnie wygładzamy siatkę szpachelką, tak aby pozbyć się ewentualnych pęcherzy powietrza i docisnąć siatkę w masę. Gdy masa wyschnie, możemy nałożyć kolejną warstwę wyrównującą.

Przy nakładaniu siatki podtynkowej pamiętaj:

  • siatka musi być dobrze zatopiona w kleju/masie tynkowej — nie smarujemy jej klejem, a wtapiamy ją w klej
  • siatkę kładziemy na równej, oszlifowanej i odpyleniu powierzchni
  • w przypadku styropianu należy odczekać 3 dni od momentu jego przyklejenia,
  • siatkę kładziemy natychmiast po nałożeniu kleju,
  • do nakładania kleju najlepiej sprawdzają się zębate packi
  • pasy siatki podtynkowej należy mocować na zakład 10 cm, miejsca zakładów nie mogą pokrywać się z miejscami łączenia styropianu
  • siatka musi być wtopiona w klej bez fałd, zagięć i pęcherzy powietrza
  • ważne, aby po wyschnięciu pierwszej warstwy kleju nałożyć drugą warstwę wyrównującą — obie warstwy kleju/masy powinny mieć łącznie około 3-5 mm grubości
  • zanim przejdziesz do kolejnych etapów — szlifowania, gruntowania, czy też malowania trzeba się upewnić, że klej całkowicie wysechł — zazwyczaj trwa to około 48 godzin.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium