Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Słupki drogowe i parkingowe - jakie wymogi muszą spełniać?

Słupki drogowe i parkingowe - jakie wymogi muszą spełniać?

Co oznaczają słupki przy drodze?

Słupki drogowe to element krajobrazu znany każdemu kierowcy. Nie stoją jednak przy drogach bez powodu, a ich rozmieszczenie i oznaczenie nie jest przypadkowe. Słupki prowadzące, bo taką mają nazwę, pomagają kierowca w orientacji co do przebiegu drogi np. w nocy lub w czasie mgły. Zawierają również informację, na jakiej drodze aktualnie znajduje się kierowca. Muszą być one umieszczone na każdej drodze krajowej i wojewódzkiej, a także na drogach gminnych i powiatowych przy ostrych zakrętach.

Każdy słupek drogowy ma kolor biały i jest wyposażony w odblaskowy element, umieszczony na czerwonym pasie w górnej części słupka. Odblask ma kolor czerwony na słupach znajdujących się po prawej stronie jezdni, a na słupkach po lewej stronie drogi jest on biały. Oprócz tego na słupku znajdują się dwie liczby — pierwsza z nich to numer drogi, druga to jej aktualny kilometr. Jest to bardzo pomocne przy zgłaszaniu zdarzeń drogowych lub wzywaniu pomocy drogowej.

Słupki drogowe muszą być umieszczone w odległości 1 metra od drogi, Mogą być przytwierdzane do podłoża pobocza (U1-a) lub zamontowane do barierki (U-1-b). Maksymalna odległość między słupkami wynosi 100 m.

Słupki w miastach — kto stawia?

Słupki uliczne przy chodnikach i na terenach miast to powód wielu dyskusji. W przeciwieństwie do słupków drogowych ich kolorystyka i kształt nie musi być biało — czerwona. Bardzo często są one czarne i posiadają ozdobną formę lub posiadają elementy oświetleniowe, a nawet ozdobne w formie miejsca na doniczkę z kwiatkiem. Do ich głównych funkcji należy wydzielenie i organizacja przestrzeni, zwiększenie bezpieczeństwa, a także zablokowanie ruchu dla pojazdów. Stąd najczęściej można spotkać je przy chodnikach, przy parkingach, strefach zieleni, parkach i wjazdach.

Choć słupki uliczne niewątpliwe pełnią ważną funkcję, to spore kontrowersje budzi ich liczba i zasadność użycia. Za montaż słupków odpowiada Zarząd Dróg Miejskich. Są one zazwyczaj montowane tam, gdzie najczęściej dochodziło do łamania przepisów przez kierowców, czyli np. parkowania w niedozwolonym miejscu, lub do częstych wypadków na chodnikach.

Słupki parkingowe

Słupki parkingowe są umieszczane w celu organizacji ruchu na parkingu, zmniejszenia ryzyka wypadków, a także zablokowania wjazdu dla samochodów w określonych miejscach. Z uwagi na to, że muszą być dobrze widoczne dla kierowców najczęściej są one biało — czerwone lub czerwono żółte, ale występują także w innych kolorach np. szarym lub czarnym. Słupki mogą być połączone łańcuchem, być przytwierdzone na stałe lub tymczasowo. O ich montażu decyduje właściciel parkingu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium