Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Wypadek na drodze - jak reagować, kiedy wezwać policję?

Wypadek na drodze - jak reagować, kiedy wezwać policję?

Wypadki drogowe to niestety codzienność na naszych drogach. W takich sytuacjach niezwykle istotne jest zachowanie spokoju i właściwe postępowanie. Wiedza na temat reakcji w przypadku zdarzenia drogowego może okazać się kluczowa dla naszego bezpieczeństwa oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. W dzisiejszym wpisie przedstawimy zasady postępowania w przypadku wypadku drogowego i kolizji oraz podpowiemy, kiedy należy wezwać policję. Wyjaśniamy też, dlaczego słupki drogowych są tak ważne przy zdarzeniach drogowych.

Kolizja czy wypadek?

Na początek warto przypomnieć, że zdarzenia drogowe są rozpatrywane w dwóch kategoriach — kolizji i wypadku.

Kolizja drogowa to zdarzenie, w którym nikt nie ucierpiał, czyli żadna osoba nie odniosła obrażeń ciała lub nie zginęła, jednak doszło do stłuczki lub poważniejszego uszkodzenia pojazdów. Natomiast wypadek samochodowy to zdarzenie drogowe, w którym przynajmniej jeden z uczestników doznał obrażeń lub poniósł śmierć. W przypadku wypadku samochodowego każda osoba biorąca udział w zdarzeniu jest uznawana za uczestnika.

Różnica między tymi zdarzeniami ma także wpływ na podejmowane kroki na miejscu zdarzenia. W przypadku wypadku konieczne jest wezwanie karetki i policji, natomiast w przypadku kolizji taki krok jest zbędny. Ponadto, spowodowanie wypadku jest przestępstwem, podczas gdy spowodowanie kolizji jest wykroczeniem i wiąże się jedynie z karą grzywny, chyba że sprawca był pod wpływem środków odurzających lub alkoholu — wtedy Kodeks wykroczeń przewiduje surowsze kary. Również termin przedawnienia roszczeń związanych z wypadkiem i kolizją jest inny. Roszczenia związane z kolizją przedawniają się z upływem 3 lat, natomiast roszczenia związane z wypadkiem przedawniają się z upływem 20 lat od dnia zdarzenia.

Kolizja — co robić? Czy trzeba wezwać policję?

Jeśli w wyniku kolizji żaden z uczestników nie odniósł obrażeń, nie jesteśmy zobowiązani do wezwania Policji. Obowiązek ten zachodzi jedynie w przypadku wypadków z ofiarami w ludziach lub jeśli istnieją okoliczności wskazujące na popełnienie przestępstwa (na przykład przez nietrzeźwego kierowcę).

W przypadku, gdy  okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości, osoby biorące udział w kolizji mogą samodzielnie wyjaśnić to, co się wydarzyło. W takim przypadku sprawca zobowiązany jest napisać oświadczenie, w którym przyznaje się do spowodowania kolizji, a następnie zgłasza zdarzenie wraz z oświadczeniem do swojego ubezpieczyciela. Jeśli jednak okoliczności zdarzenia lub ich ocena są niejednoznaczne, lub nie możemy dojść do porozumienia, w kwestii tego z czyjej winy miała miejsce kolizja, należy wezwać Policję.

Po kolizji uczestnicy muszą niezwłocznie usunąć pojazdy z jezdni, ale nie wolno tego robić w przypadku wypadków z ofiarami. Jeśli usunięcie pojazdu jest niemożliwe, kierowca musi odpowiednio oznakować miejsce i wezwać służby, które usuną pojazdy z drogi.

Wypadek drogowy — co robić?

Przepisy dosyć precyzyjnie opisują, to jak należy zachować się, będąc uczestnikiem wypadku. Zgodnie z Artykuł 44.Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

1.     zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2.     przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;

3.     niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;

4.     podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

2.Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

1.     udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;

2.     nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;

3.     pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.

Należy także pamiętać, że konieczne jest oznakowanie miejsca zdarzenia poprzez włączenie, jeśli to możliwe, świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jeśli zdarzenie miało miejsce na autostradzie lub drodze ekspresowej, trójkąt ostrzegawczy należy umieścić w odległości 100 metrów za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym na pozostałych drogach trójkąt umieszcza się w odległości 30-50 metrów za pojazdem. Na obszarze zabudowanym włącza się światła awaryjne i umieszcza trójkąt ostrzegawczy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.

Zdarzenie na drodze szybkiego ruchu — jak wezwać pomoc?

Gdy dojdzie do wypadku, w którym są ranni, w pierwszej kolejności wzywamy służby ratunkowe i policje. W przypadku kolizji  jesteśmy zobowiązani do usunięcia pojazdu lub jego części, tak aby nie zagrażały innym pojazdom. Stąd też konieczne jest wezwanie odpowiednich służb. Pytanie, jak podać lokalizację, w przypadku gdy jesteśmy na drodze, która jest drogą szybkiego ruchu lub inną drogą, wokół której nie ma żadnych punktów charakterystycznych, które moglibyśmy podać operatorowi numeru 112?

Okazuje się, że przy każdej drodze są takie punkty, jednak nie każdy z nas o nich wie. Są to oczywiście biało — czerwone słupki drogowe, które zawierają dokładną informację o naszej lokalizacji.

Słupki drogowe to elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, które są ustawiane w regularnych odstępach co 100 metrów. Ich podstawową rolą jest optyczne prowadzenie ruchu, co jest szczególnie istotne w nocy lub przy trudnych warunkach atmosferycznych. Na słupkach drogowych znajdziemy także bardzo istotną informację o numeracji drogi oraz dane lokalizacyjne, takie jak kilometr i hektometr danej drogi. Te informacje są szczególnie przydatne w przypadku zdarzeń drogowych, ponieważ umożliwiają dokładne określenie lokalizacji i szybsze dotarcie służb ratunkowych. Na autostradach, na słupkach umieszczane są także informacje o kierunku do najbliższej kolumny alarmowej, która umożliwia szybkie powiadomienie pracowników obsługujących autostradę i służb ratunkowych w przypadku wypadku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium