Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Jakie warzywa można uprawiać na balkonie

Jakie warzywa można uprawiać na balkonie

Uprawa roślin na balkonie to świetny sposób, aby w zawsze w zasięgu ręki mieć na świeże, zdrowe i pyszne warzywa lub owoce. Wiele osób zastanawia się, jak zacząć taką uprawę, jakie gatunki wybrać i jak zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania i podpowiedzieć, jakie warzywa i owoce najlepiej nadają się do uprawy na balkonie.

Uprawa warzyw na balkonie — podstawowe wskazówki

Na balkonie można uprawiać wiele gatunków różnych warzyw i owoców. Grunt to zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu. Ważne jest, aby rośliny rosły w miejscu o właściwym nasłonecznieniu, miały odpowiednią ilość miejsca do wzrostu, czyli wystarczająco dużą doniczkę, a także w przypadku pnących gatunków także niezbędne akcesoria takie jak tyczki, czy też specjalne drabinki.

Oto kilka wskazówek, jak zacząć uprawiać warzywa na balkonie:

 • Wybierz odpowiednie warzywa — nie wszystkie gatunki będą się dobrze rozwijać na balkonie. Najlepsze do uprawy są te, które nie potrzebują dużo miejsca, np. sałata, rzodkiewki, cebula, pomidorki cherry, papryka, zioła.
 • Wybierz odpowiednie donice — warzywa i owoce powinny mieć wystarczająco duże pojemniki z otworami na dnie, które odprowadzą wodę. Najlepiej użyć doniczek z tworzywa sztucznego, ponieważ są dużo lżejsze od glinianych i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Dobrym wyborem jest także zakup donic specjalnie przeznaczonych do uprawy konkretnych warzyw np. doniczki do uprawy pomidorów.
 • Wybierz odpowiedni podłoże — ziemia powinna być luźna, przepuszczalna i dobrze nawodniona. Najlepiej użyć ziemi uniwersalnej z dodatkiem nawozów organicznych lub kupić podłoże dedykowane do konkretnych roślin np. ziół, pomidorów itp. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie kwaśniejszej gleby lub zakwaszenie jej torfem np. w przypadku borówek.
 • Zapewnij warzywom odpowiednie warunki — warzywa potrzebują odpowiedniej ilości światła, ciepła i wody. Umieść skrzynki z warzywami na słonecznym stanowisku i regularnie je podlewaj. Zioła, sałata, a także inne liściaste warzywa lubią ciepło, dlatego w początkowej fazie wzrostu warto przykryć je włókniną lub zasadzić je w specjalnych mini szklarenkach.
 • Pamiętaj o pielęgnacji — usuwaj chwasty i martwe liście, regularnie nawoź rośliny i chroń przed szkodnikami.

Co uprawiać na balkonie?

Do uprawy roślin na balkonie można wybrać dedykowane do tego gatunki (w sklepach dostępne są nasiona do uprawy doniczkowej lub balkonowej), z powodzeniem jednak sprawdzą się także zwykłe odmiany, które zwykle sieje się na grządkach.  Dobór roślin powinien być uzależniony od warunków panujących na balkonie, takich jak ilość światła słonecznego i przestrzeń.

Warto wybierać rośliny, które zajmują stosunkowo niedużo miejsca, ale przy tym dostarczają sporo plonów, są to m.in. pomidorki koktajlowe, papryka doniczkowa, pnące odmiany ogórków i groszku, zioła, szpinak baby i mniejsze odmiany sałaty, rukola, botwina, szczypiorek, czy też natka pietruszki lub koper.

Oto kilka przykładów roślin, które można uprawiać na balkonie:

 • Sałata — jest łatwa w uprawie i rośnie dosyć szybko. Można ją uprawiać w doniczce, skrzynce balkonowej, czy też w mini szklarence. Wymaga odpowiedniego podłoża, regularnego podlewania i słonecznego stanowiska
 • Rzodkiewki — również rosną szybko, w sklepach można znaleźć odmiany 28-dniowe. Do uprawy rzodkiewki najlepiej wybrać skrzynki balkonowe lub mini szklarenkę.  Wymagają odpowiednio wilgotnej ziemi i regularnego podlewania.
 • Pomidory cherry — te małe pomidory świetnie nadają się do uprawy na balkonie, najlepiej sadzić w specjalnych  doniczkach do pomidorów, które posiadają specjalne wsporniki dla pędów rośliy. Wymagają dużo słońca i regularnego podlewania.

 • Papryka — potrzebuje słonecznego miejsca, odmiany balkonowe można sadzić w doniczkach. Odpowiednio przycięta roślina może dawać plony przez cały sezon.
 • Zioła — bazylia, tymianek, rozmaryn, mięta i oregano to tylko niektóre z ziół, które można uprawiać na balkonie. Zioła, zwłaszcza w pierwszej fazie wzrostu najlepiej będą rosnąc w małych szklarenkach, potem można przesadzić je do specjalnych doniczek lub do tzw. ogrodu wertykalnego. W ten sposób będą łatwo dostępne, ale także będą efektownie wyglądać.
 • Szczypiorek, natka pietruszki i koper — doskonałe do uprawy w doniczkach i skrzynkach na balkonie, ale także na parapecie. Szczypiorek i natkę pietruszki możemy uzyskać bez wysiewania, wystarczy  wsadzić cebulę lub korzeń pietruszki do ziemi.
 • Truskawki — można je uprawiać w wiszących doniczkach lub w specjalnych doniczkach ze wspornikami. Wymagają słonecznego stanowiska i regularnego podlewania.
 • Borówki — można uprawiać je w doniczkach na balkonie, ale trzeba zapewnić im kwaśną glebę.
 • do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium