Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Kompostowniki ogrodowe plastikowe

Kompostowniki ogrodowe plastikowe

Przy standardowych pracach ogrodniczych powstaje wiele odpadów, np. chwasty z pielenia roślin zgrabione liście, ścięta trawa, gałęzie krzewów i drzew. Nie warto wyrzucać tych pozostałości. Można wrzucić je do kompostownika, wraz z odpadami roślinnymi z kuchni i stworzyć kompost. Wykonany w ten sposób nawóz idealnie nada się do nawożenia roślin w ogrodzie, bez konieczności stosowania nawozów sztucznych. Tworzenie kompostu w ten sposób jest ekologiczne oraz nie wymaga dużych nakładów pieniędzy. 

Czym jest kompostowanie?

Kompostowaniem nazywa się biologiczne przetwarzanie odpadów biodegradowalnych w nawóz (kompost). Wykorzystuje się do tego zachodzące w glebie, naturalne procesy biochemiczne. W procesie kompostowania materiały przetwarzane są w, bogaty w składniki organiczne, materiał podobny do próchnicy. Dzięki swoim właściwościom jest bardzo łatwo przyswajany przez ogrodowe rośliny. Odpady organiczne w trakcie kompostowania unieszkodliwiane są pod względem sanitarnym. W procesie wykorzystywany jest tlen, oraz makroorganizmy glebowe (dżdżownice) i mikroorganizmy (bakterie beztlenowe, grzyby czy nicienie). 

Kompostowanie odpadów organicznych wykorzystuje się zwłaszcza w przydomowych ogródkach, przy użyciu kompostownika, w którym gromadzi się resztki organiczne. Jest to jeden z dwóch najpopularniejszych metod przetwarzania biologicznego odpadów. Drugą metodą, wykorzystywaną na większą skalę jest fermentacja beztlenowa. 

W jakich warunkach kompostowanie odpadów przebiega najefektywniej?

Aby proces kompostowania przebiegał szybko i efektywnie, konieczne jest dostosowanie wielu parametrów. Pierwszy z nich, to dostęp do tlenu, bez którego pożyteczne dżdżownice i bakterie nie przeżyją, a odpadki organiczne zaczną gnić. Dlatego ważne jest, aby kompostownik posiadał otwory. Konieczne jest także co jakiś czas ruszenie kompostowanego materiału za pomocą np. wideł.

Kolejnym ważnym parametrem jest wilgotność, która powinna wynosić między 40% a 60%. Jest to ważne, ponieważ gdy pryzma kompostowa jest zbyt mokra, materiał zaczyna gnić, a gdy jest zbyt sucha, proces rozkładu odpadów spowalnia, a nawet ustaje. Ważny jest także stosunek węgla do azotu w pryzmie kompostowej. Najlepszej jakości kompost zostanie otrzymany przy zachowaniu proporcji 25:1 - 30:1 węgla do azotu. 

Węgiel zawierają liście drzew, trociny, słoma, kora lub rozdrobnione gałęzie. W azot bogata jest zaś skoszona trawa, pokrzywy oraz resztki organiczne z owoców i warzyw. Bogate w azot składniki warto dodać do kompostownika, gdy proces rozkładu jest wolniejszy niż zazwyczaj. O niskiej zawartości węgla w mieszczance kompostowej świadczy zaś wydobywający się z kompostownika nieprzyjemny zapach amoniaku. 

Kompostowniki ogrodowe - rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kompostowników, ale zakup urządzenia nie zawsze jest konieczny. Najłatwiejszym sposobem jest wybranie ustronnego miejsca w ogrodzie i usypanie stosu na którym będą znajdować się odpadki organiczne z kuchni i ogrodu. Na spodzie umieszczone powinny zostać suche patyki i rozdrobnione gałęzie, umożliwiające dostawanie się tlenu do wnętrza pryzmy.

Kompostowniki plastikowe dostępne na rynku dzieli się na trzy podstawowe grupy: otwarte, zamknięte i obrotowe. Kompostowniki otwarte, nazywane także skrzyniowymi, ograniczone są po bokach niepełnymi ścianami. W ścianach są otwory, umożliwiające dostawanie się tlenu do wnętrza pryzmy. Do budowy kompostowników wykorzystuje się różne materiały. Można spotkać następujące rodzaje kompostowników ogrodowych:

  • kompostowniki plastikowe,
  • kompostowniki betonowe,
  • kompostowniki drewniane,
  • kompostowniki z płyt ogrodzeniowych,
  • kompostowniki z palet drewnianych,
  • kompostowniki z siatki ogrodzeniowej.

Drugą grupą produktów do kompostowania są kompostowniki plastikowe zamknięte. Nazywane są także termo kompostownikami lub kompostownikami termicznymi. Zbudowane są z czterech ścian i pokrywy. Cechują się wyższą szczelnością od kompostowników otwartych, dzięki czemu łatwiej uzyskać w nich wyższą temperaturę pryzmy, co przekłada się na szybsze przetwarzanie resztek organicznych w ekologiczny nawóz. Najczęściej spotyka się kompostowniki plastikowe lub drewniane z pokrywą.

Gdzie ustawić kompostownik ogrodowy?

Należy umieścić kompostownik ogrodowy w miejscu zacienionym i bez przeciągów. Idealny będzie spokojny, odległy zakątek ogrodu. Procesy rozkładów odpadków najefektywniej zachodzą przy odpowiedniej wilgotności, dlatego ważny jest wybór właściwego miejsca. Odległa część ogrodu ograniczy roznoszenie się nieprzyjemnego zapachu, który może się pojawić w przypadku, gdy zaczną zachodzić niechciane procesy gnilne.

Kompostownik ograniczony ścianami powinien być bezpośrednio postawiony na ziemi. Nie powinno się stosować żadnej izolacji od gleby, np. w postaci betonowych płyt. Jest to konieczne, aby do gromadzonych odpadków organicznych dostały się bakterie i dżdżownice umożliwiające rozkład materiału. Umożliwia to także wchłonięcie nadmiaru wody przez glebę.

Kompostowniki ogrodowe powinny być przykryte, aby uniknąć nadmiaru wilgoci, powstałej w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych, np. śnieżyc lub ulew. Można w tym celu wykorzystać plandeki lub pokrywy.

Przepisy określają odległość między granicą sąsiedniej działki a odległością od kompostownika. Zależy to od pojemności zbiornika. Kompostowniki o pojemności poniżej 10 m3 powinny być ustawione minimum 2 m od ulic i działek sąsiednich działek, oraz minimum 5 m od okien i drzwi zewnętrznych w pomieszczeniach. Gdy zbiornik jest większy niż 10m3 odległość od granicy działki sąsiedniej musi wynosić minimum 7,5 m, odległość od ulic - minimum 10 m oraz odległość od okien i drzwi zewnętrznych - minimum 30 m. 

Co można kompostować?

Nie wszystko może zostać przekształcone w naturalny nawóz, dlatego do kompostownika powinno się wrzucać odpowiednie resztki organiczne. Przede wszystkich mogą to być: zgrabione liście, ścięta trawa, chwasty, rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów, a także obornik koński, kurzy lub krowi, muł ze zbiorników wodnych oraz słomę i siano.

Dodatkowo kompostownik ogrodowy plastikowy pozwala także na utylizację odpadów organicznych z kuchni, np. obierek i resztek warzyw, rozdrobnionych skorupek jaj, fusów z herbaty i kawy oraz pieczywa wolnego od pleśni. Do kompostownika można dodawać także uschnięte kwiaty, niezadrukowany papier, liście kwiatów oraz podłoże po przesadzaniu kwiatów, a także popiół z kominka (z drewna) oraz włosy i pióra. 

Czego nie można kompostować?

Aby rozkład odpadów organicznych zachodził prawidłowo i powstawał wysokiej jakości kompost, nie należy dodawać odpadów pochodzenia zwierzęcego (kości, mięsa, skóry i nabiału). Produkty te rozkładają się przez gnicie, powodując nieprzyjemny zapach. Mogą także przyciągać dzikie zwierzęta i muchy.

Nie wolno w kompostowniku umieszczać spleśniałych warzyw i owoców, oraz roślin chorujących na choroby grzybicze. Może to spowodować zainfekowanie kompostu drobnoustrojami chorobotwórczymi. Do zgromadzonych odpadów organicznych nie należy także dodawać popiołu węglowego, cytrusów (wpływają negatywnie na organizmy kompostujące), nasion i pestek roślin (wykiełkowanie może zahamować proces), oraz zadrukowanego papieru.

Dlaczego warto posiadać kompostownik ogrodowy?

Plastikowy lub drewniany kompostownik jest przydatnym produktem. Pomaga zachować porządek w ogrodzie oraz niweluje uporczywy problem przechowywania resztek roślinnych. W wyniku zachodzących w nim procesów powstaje przyjazny środowisku nawóz. Dzięki temu, nie zachodzi potrzeba kupowania nawozów sztucznych ze sklepu. W ten sposób nie tylko można zaoszczędzić pieniądze, ale ograniczyć ilość produkowanych śmieci oraz dbać o środowisko.

Jaki kompostownik wybrać?

Wybierając kompostownik ogrodowy należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Najważniejszą cechą kompostownika jest jego wielkość. Należy go dostosować do własnych, indywidualnych potrzeb oraz ilości odpadów. Zazwyczaj, im większy produkt, tym lepiej. Niewielkie kompostowniki ogrodowe plastikowe sprawdzą się w gromadzeniu odpadów organicznych, ale powstały w nich nawóz może nie wystarczyć do nawożenia domowego ogródka. W przypadku ekologicznej uprawy roślin konieczny będzie większy kompostownik (o pojemności powyżej 1000 l). Natomiast właściciele naprawdę dużych ogrodów powinni zaopatrzyć się w produkt o pojemności powyżej 1600 l lub większej.

W porównaniu z innymi akcesoriami ogrodniczymi kompostowniki nie są drogie. Cena netto za drewniany lub plastikowy kompostownik ogrodowy jest zazwyczaj na podobnym poziomie. Koszt zakupu szybko się zwraca, ponieważ zmniejsza potrzebę zakupu sztucznych nawozów.

Dostępne na rynku kompostowniki najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, który jest wytrzymałym materiałem. Ogrodowe kompostowniki plastikowe cechuje wysika szczelność i trwałość. W przypadku nagrzania, proces rozkładu odpadów biodegradowalnych przyśpiesza. Konieczne jest jednak przerzucanie i ruszanie pryzmy. Wybierając kompostownik warto wybrać kolor nierzucający się w oczy: zielony, szary lub czarny. Każdy kompostownik ogrodowy plastikowy powinien być wyposażony w odpowiednie szczeliny. Są one konieczne do odprowadzania wilgoci oraz doprowadzania tlenu. 

Kompostowniki ogrodowe drewniane są bardziej naturalne i zapewniają większą harmonię z ogrodem. Wygląd produktu jednak jest sprawą drugorzędną, ponieważ nie jest to przedmiot, który ma zdobić ogród. Tego rodzaju kompostowniki trzeba regularnie konserwować, a produkcja kompostu trwa dłużej, w porównaniu z kompostownikami plastikowymi, które szybko produkujący nawóz.

Spotyka się także kompostowniki o siatkowanym metalowych ścianach. Wyglądają one bardzo estetycznie gdy są puste, jednak po wypełnieniu, znacząco tracą walory estetyczne. Ich zaletą jest dobra wentylacja oraz szybkie nagrzewanie, zwiększające temperaturę wewnątrz.

Możliwe jest także wymurowanie kompostownika samemu. Można wtedy użyć naturalny materiał oraz zaprojektować produkt, który będzie ozdobą ogrodu. Kompostowniki z kamienia lub cegły wolno się nagrzewają, dlatego procesy zachodzą w nich wolniej. Wadą jest także ich waga, która uniemożliwia ich przeniesienie w razie potrzeby. 

Polecane na rynku są termo kompostowniki, których zamknięta formuła sprawia, że ładnie prezentują się w ogrodzie, a odpadki są niewidoczne i nie szpecą ogrodu. Ich dodatkową zalecą jest ograniczony dostęp do środka przez dzikie zwierzęta.

Odpowiedni kompostownik ogrodowy można w łatwy sposób odszukać w sklepie internetowym. Dostępne są wszystkie potrzebne informacje o produkcje: zalety każdego rozwiązania, pojemność, cena netto oraz cechy produktu.

Jaki kompostownik do trawy?

Najczęściej kompostowanym produktem jest trawa. Nie wymaga ona jednak specjalnego pojemnika, wystarczy dowolny kompostownik na odpady biodegradowalne, np. ekologiczny kompostownik drewniany. Trzeba jednak pamiętać, że warstwy trawy w pojemniku nie mogą być zbyt mocno zbite, ponieważ utrudnia to przepływ powietrza i wody wewnątrz zbiornika. 

Jak przyśpieszyć proces kompostowania?

Aby przyśpieszyć proces przemiany organicznej materii oraz uzyskać kompost szybciej można zastosować aktywatory rozkładu. Najczęściej stosowane są produkty pochodzenia naturalnego to:

  • młode chwasty bez nasion,
  • napary w krwawnika, pokrzywy, rumianku pospolitego lub mniszka lekarskiego,
  • odchody kur i gołębi,
  • roztwór wody z dojrzałym kompostem,
  • dżdżownice z działki,
  • rozcieńczony z wodą w proporcji 1:3 mocz,
  • liście żywokostu lekarskiego.

Można także zastosować specjalne biopreparaty. Jeśli chcemy, by nawóz był w pełni naturalny, należy zwrócić uwagę na skład takich substancji (powinien zawierać jedynie związki pochodzenia naturalnego). 

Chcąc wybrać dobry kompostownik ogrodowy konieczne jest sprawdzenie wielu cech produktu. Nie zawsze warto kierować się tylko ceną netto, należy przeanalizować także jaka pojemność zbiornika będzie odpowiednia. Materiały wykorzystane do budowy pojemnika też mają znaczenie. Dostępne są np. ekologiczne kompostowniki drewniane lub gotowe plastikowe kompostowniki. Wybór odpowiedniego zbiornika jest trudny, dlatego warto poszukać kompostowników w sklepach internetowych również w naszym sklepie na podstronie kompostowniki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium