Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Najazdy drewniane - czy można wykonać je samodzielnie?

Najazdy drewniane - czy można wykonać je samodzielnie?

Deska położona na schodach, drewniany klin przy krawężniku, czy też zbity z belek podjazd pod samochód, to tylko nieliczne przykłady, tego jak konstruowane są najazdy drewniane. Prowizorka (podobno) stoi najdłużej, ale czy jest bezpieczna?

Najazd samochodowy — czym jest?

Pojęcie najazdu samochodowego można rozpatrywać w dwóch wariantach — jako duży najazd, na który wjeżdżamy pojazdem (wykorzystywany np. w warsztatach samochodowych) lub w kontekście mniejszego  najazdu stawianego przy krawężnikach, stopniach, czy też progach, co umożliwia pokonanie go pojazdem na kołach, czyli np. samochodem, wózkiem inwalidzkim, wózkiem kurierskim, czy też magazynowym. W obu przypadkach mamy do czynienia z równią pochyłą, która tworzy rampę dla pojazdu na kołach.

Duże najazdy samochodowe najczęściej są wykonane ze stali i posiadają konstrukcję, która jest wytrzymała i odpowiednio rozkłada ciężar pojazdu, a dzięki temu  taki najazd jest bezpieczny, stabilny i wytrzyma ciężar, na który producent dał nam gwarancję. Bardzo często posiadają one także antypoślizgową powierzchnię lub zabezpieczenia dla kół, tak aby pojazd nie zjechał.

Mniejsze najazdy pod krawężnik czy też próg wykonuje się z gumy lub tworzywa sztucznego. Mają one znacznie szersze zastosowanie i doskonale sprawdzają się w warunkach domowych, jak i komercyjnych.  Są także wytrzymałe i odporne na działanie dużych ciężarów, dlatego bez problemu można wjeżdżać na nie nawet dużymi samochodami. Powłoka takich najazdów jest antypoślizgowa, stąd są one także bezpieczne w użytkowaniu.

Najazd drewniany — czy jest bezpieczny?

Najazd drewniany jak sama nazwa wskazuje, jest to najazd wykonany z drewna, najczęściej w warunkach domowych, jako doraźna konstrukcja, choć zdarza się, że taki najazd pozostaje w użytku nawet przez lata. Co oczywiście, nie podwyższa bezpieczeństwa jego stosowania.

Mały drewniany najazd pod krawężnik nie jest rozwiązaniem, które powinno być stosowane na stałe. Choć spełni on swoją funkcję, trzeba mieć świadomość, że samodzielnie wykonana konstrukcja nie spełnia przepisów BHP, nie posiada antypoślizgowej powierzchni, a także nie jesteśmy w stanie obliczyć, jaki ciężar realnie może przyjąć. Co więcej, w razie ewentualnego wypadku, ubezpieczyciel raczej nie wypłaci nam odszkodowania, dlatego takie najazdy nie powinny być  stosowane np. w magazynach czy też na placach budowy jako najazdy pod wózki magazynowe lub taczki.

Duży drewniany najazd, na który wjeżdżamy samochodem nie powinien być stosowany nawet doraźnie. Drewno nie jest materiałem tak wytrzymałym jak stal, a my nie mamy możliwości oszacowania, czy wytrzyma ono ciężar samochodu i przez jak długi czas. Wchodząc pod samochód znajdujący się na drewnianym najeździe, ryzykujemy własnym zdrowiem i życiem.

Jak wykonać najazd drewniany?

Mistrzowie domowego DIY poczują się w tym momencie zawiedzeni. Samodzielne wykonywanie najazdów, zwłaszcza gdy naszym celem jest naprawa samochodu, nie jest dobrym pomysłem. O ile korzystanie z małego drewnianego najazdu przyłożonego do krawężnika, może co najwyżej skończyć się uszkodzonym zderzakiem lub podwoziem (warto dodać, że koszt naprawy to co najmniej 800 zł), to w przypadku dużych najazdów drewnianych ryzykujemy nasze zdrowie i życie.

Nieważne jak bardzo najazd z drewna wydaje nam się solidny i gruby, pamiętajmy, że drewno nie ma takiej samych właściwości jak stal. Stąd nawet gruba belka, gdy jest lekko pęknięta w środku, stanowi już poważne zagrożenie. Co więcej, najazdy ze stali są wykonywane wg projektu producenta, który wcześniej oblicza nośność takiego najazdu i daje nam gwarancję maksymalnego obciążenia. W przypadku samodzielnie wykonanego najazdu drewnianego, o ile nie skończyliśmy studiów na kierunku budownictwa lub mechaniki, nie jesteśmy w stanie wykonać takich obliczeń.

Co zamiast najazdu drewnianego?

Bezpiecznym i niekoniecznie drogim rozwiązaniem jest zakup gotowego najazdu samochodowego. Małe podjazdy po krawężnik czy też próg to wydatek rzędu 100-300 zł, w zależności od wielkości i materiału wykonania najazdu. Są one bardzo funkcjonalne i sprawdzają się w wielu warunkach, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w budynkach komercyjnych, na halach magazynowych i produkcyjnych. Można z nich korzystać doraźnie przystawiając do krawężnika np. gdy chcemy pokonać samochodem wysoki krawężnik lub przytwierdzić do podłoża, np. jako rampę podjazdową przez próg lub schodek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium