Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Organizacja parkingu - jak powinien wyglądać bezpieczny parking? Jak się po nim poruszać?

Organizacja parkingu - jak powinien wyglądać bezpieczny parking? Jak się po nim poruszać?

Jakie przepisy obowiązują na parkingu? Jak poruszać się po parkingu?

Zasady ruchu na parkingach bardzo często wzbudzają wiele wątpliwości, zarówno w kwestii tego, kto ma pierwszeństwo, a także tego, według jakich przepisów poruszać się na parkingu. Wiele zależy od oznakowania parkingu i od tego, czy parking jest prywatny.

Słupek drogowy uchylny, elastyczny, odblaskowy Sprawdź ceny słupków drogowych

Parking prywatny - zasady jazdy.

Co prawda, parking prywatny nie musi być objęty przepisami Kodeksu drogowego, nie znaczy to jednak, że nie obowiązują na nim żadne zasady i nie grozi nam mandat - stosujemy się do przepisów panujących na drogach wewnętrznych. W szczególności przestrzegamy znaków i sygnalizacji świetlnej (często stawianych przez właściciela parkingu), nie kierujemy pojazdem pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających, nie stwarzamy zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy także, że opuszczając parking ustępujemy pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po drogach publicznych. Choć na parkingach prywatnych możliwość interweniowania służb mundurowych jest ograniczona, to za złamanie powyższych zasad grozi nam mandat i inne konsekwencje prawne.

Strefa ruchu D-52

Z uwagi na niejasności, jakie dość często budzą zasady panujące na parkingach prywatnych, większość parkingów jest oznaczana znakiem D-52, czyli jako strefa ruchu. Oznacza to, że na parkingu obowiązują takie same przepisy i zasady jazdy jak na drogach publicznych. Ułatwia to nie tylko poruszanie się po parkingu, ale także pracę służb mundurowych, które mogą interweniować w każdej sytuacji.

Czy pieszy ma pierwszeństwo na parkingu?

Ostatnia budząca kontrowersje kwestia, to pierwszeństwo pieszych na parkingu. W obu przypadkach pierwszeństwo mają piesi. Zgodnie z Art. 26 Kodeksu drogowego:

4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.”

Na parkingach obowiązuje także zasada “prawej ręki”, czyli ustępowanie pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony na skrzyżowaniach równorzędnych. Systemy podnoszące bezpieczeństwo na parkingach - niezbędne wyposażenie parkingu.

Kierowcy bardzo często, zwłaszcza na parkingach prywatnych, zapominają o obowiązujących zasadach ruchu drogowego. Całe szczęście większość właścicieli parkingów nie tylko stosuje odpowiednie oznakowanie i oświetlenie, które kierują ruchem, ale także elementy wyposażenia parkingu, które pozwalają zorganizować przestrzeń parkingu, tak aby była bezpieczna i użytkowana we właściwy sposób.

Słupki parkingowe

Słupki parkingowe, czy też słupki blokujące lub słupki drogowe to element małej architektury, który jest niezastąpiony w organizacji przestrzeni na parkingach, placach, chodnikach, drogach, osiedlach czy też poboczach. Słupki drogowe pełnią funkcję informacyjną, ostrzegawczą i ochronną. Bardzo często są umiejscowione na parkingach, w celu właściwego rozplanowania przestrzeni, ogrodzenia parkingu, wydzielenia miejsc parkingowych, a także zablokowania wjazdu pojazdów.

Słupki parkingowe mogą być wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych takich jak guma, lub plastik. Ze względu na swoją funkcję posiadają odpowiednią kolorystykę i elementy odblaskowe, które zwiększają ich widoczność.

Separatory parkingowe i ograniczniki.

Separatory parkingowe i ograniczniki to elementy wyposażenia parkingu, doskonale sprawdzają się w celu wydzielenia i rozplanowania miejsc parkingowych. Bardzo często zdarza się, że kierowcy nieumiejętnie parkują, zajmują dwa miejsca parkingowe, najeżdżają na krawężniki lub blokują inne pojazdy. Zastosowanie na parkingach separatorów i ograniczników zwiększa nie tylko funkcjonalność, ale także zapobiega niechcianym uszkodzeniom samochodu np. zderzaka czy też drzwi podczas ich otwierania. Wwyposażenie parkingu w separatory i ograniczniki jest niezbędne zwłaszcza na dużych parkingach np. przy centrach handlowych, lotniskach, biurowcach i kompleksach biurowych, a także parkingach osiedlowych.

Progi zwalniające i blokady

Progi zwalniające to element, który pozwala zwiększyć bezpieczeństwo na parkingu. Dzięki progom możemy uniknąć potrąceń pieszych i stłuczek. Próg zwalniający nie tylko wymusza na kierowcy ograniczenie prędkości, ale także zwiększa jego uwagę, gdyż jest jednocześnie sygnalizatorem, że w tym miejscu możemy spodziewać się np. wzmożonego ruchu samochodów lub pieszych.

Blokady parkingowe to z kolei bardzo funkcjonalne wyposażenie parkingu, które w sposób szybki i bardzo łatwy pozwala zablokować wjazd lub miejsce parkingowe. Stąd blokada może pełnić zarówno funkcję zapory wjazdowej jak i skutecznej blokady przed zajęciem naszego miejsca parkingowego np. na parkingu osiedlowym lub wykupionym stanowisku w miejscu pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium