Producenci
Promocje
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2
Najazd kablowy 2 kanałowy NK-2

125,00 zł

Cena regularna: 155,00 zł

szt.

Uprawa pomidorów na balkonie - krok po kroku

Uprawa pomidorów na balkonie - krok po kroku

Pachnące, soczyste i słodkie pomidory nie muszą pochodzić wyłącznie z ogrodu. Bez problemu można uprawiać je na balkonie, czy też tarasie. Co więcej, nawet doświadczeni ogrodnicy, posiadający spore zgony warzywne, coraz częściej decydują się także na uprawę pomidorów w mniejszych skrzynkach i doniczkach. Dziś podpowiemy, jak samodzielnie wyhodować pomidory?

Jak przygotować rozsadę pomidorów?

Sadzonki pomidorów bez problemu można zakupić w na giełdach warzywnych lub w sklepach ogrodniczych. Jednak przygotowanie własnych sadzonek, czyli rozsady nie jest procesem trudnym. Wystarczą nasiona pomidorów i odpowiednie pojemniki, czyli skrzynki, doniczki, a nawet opakowania po jogurcie.

Nasiona pomidorów wysiewamy do wcześniej przygotowanego pojemnika z ziemią. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalny rozsadnik z pokrywą, czyli tzw. miniszklarnia. Następnie po około 3 tygodniach, gdy nasze sadzonki będą miały około 4 liści, pikujemy je, czyli  rozsadzamy do oddzielnych pojemników lub po prostu sadzimy w jednym większym, ale zachowując duże odstępy, tak aby sadzonki mogły swobodnie rosnąć.

Tak przygotowaną rozsadę wysadzamy do gruntu w połowie maja, gdy mamy pewność, że nie zaskoczą nas już wiosenne przymrozki. W przypadku uprawy na balkonie,  pomidory od razu, w trakcie pikowania możemy przesadzić do większych skrzynek. Ważne, aby doniczka, czy też skrzynka była dobrana do odmiany pomidorów. Nie możemy zapomnieć, że odmiany palikowe, czyli o wiotkich łodygach wymagają prowadzenia przy specjalnych tyczkach lub drabinkach. W tym wypadku możemy zakupić w markecie budowlanym cienkie okrągłe listewki, do których będziemy co jakiś czas przywiązywać rosnące łodygi lub specjalną doniczkę do uprawy pomidorów, która posiada pierścienie, stabilizujące roślinę. Jest to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze i estetyczniejsze. Doniczki tego typu doskonale sprawdzą się także do uprawy popularnych ostatnio pnących odmian roślin np. truskawek.

Pikowanie i szczepienie pomidorów.

Pikowanie i szczepienie pomidorów zazwyczaj wzbudzają dość spore zakłopotanie u początkujących ogrodników. Czynności te wbrew pozorom nie są skomplikowane, a wzmacniają młode sadzonki i przyczyniają się do lepszych plonów.

Pikowanie pomidorów, tak jak pisaliśmy wcześniej, to po prostu przesadzanie sadzonek do większego pojemnika. W trakcie pikowania należy zwrócić uwagę, aby wybrać tylko najzdrowsze i  najlepiej wyglądające sadzonki. Celem pikowania jest zwiększenie przestrzeni dla rośliny i jej korzeni, ale także wzmocnienie jej. Większa przestrzeń, to lepsze warunki do wzrostu, a także mniejsze ryzyko chorób grzybowych. Można spotkać się z  opiniami, że podczas przesadzania sadzonek zazwyczaj uszkadzana jest górna część korzenia, co przyczynia się do lepszego rozwoju korzeni bocznych.

Sadzonki po pikowaniu dobrze hartować, czyli przyzwyczajać je do warunków, w których będą rosły. Oznacza to, że jeżeli dotychczas nasze sadzonki rosły w ciepłym miejscu np. na parapecie obok grzejnika, teraz należy stopniowo przenosić je w chłodniejsze miejsce, a jeśli temperatury są dodatnie to na zewnątrz np. na balkon.

Szczepienie sadzonek pomidorów to proces nieco bardziej skomplikowany niż ich pikowanie, wymagający doświadczenia. Zazwyczaj jest ono wykonywane na dużych, profesjonalnych plantacjach. Celem szczepienia jest zwiększenie odporności rośliny. Do szczepienia potrzebujemy dwóch odmian pomidorów, z czego jedna z nich to tzw. podkładka, a druga to odmiana szlachetna. W trakcie zabiegu ściany sadzonki pod odpowiednim kątem, a następnie łączymy podkładkę (łodyga z korzeniem) z odmianą szlachetną (góra ściętej sadzonki). Miejsce połączenia sadzonek należy zabezpieczyć specjalnym klipsem lub folią.

Uprawa pomidorów w skrzynkach na balkonie — krok po kroku.

Uprawa pomidorów na balkonie nie jest procesem trudnym i skomplikowanym. Ważne jednak, aby wybrać odpowiednią odmianę pomidorów, a także zaopatrzyć się w akcesoria, które ułatwią na prowadzenie naszego małego ogródka.

Czego potrzebujemy do uprawy pomidorów na balkonie?

  • Dobrej jakości ziemi.
  • Nasion lub sadzonek pomidorów. W sklepach ogrodniczych można dostać odmiany, dedykowane specjalnie do upraw balkonowych, ale z powodzeniem sprawdzą się wszystkie odmiany pomidorów koktajlowych i cherry, a także odmiany karłowe, które tworzą niskie krzewy. Jeżeli posiadamy specjalną doniczkę do uprawy pomidorów, możemy także pokusić się o uprawę pomidorów o większych owocach tj. pomidor malinowy polski. Należy jednak pamiętać, że dość ograniczona objętość doniczki ogranicza także plenność rośliny. Stąd wyhodujemy zdecydowanie więcej pomidorów o małych owcach (odmiany koktajlowe), niż pomidorów odmian średnich i dużych.
  • Mini szklarnia do wysiania rozsady (jeśli nie chcemy kupować gotowych sadzonek).
  • Doniczki do uprawy pomidorów.

Uprawa pomidorów balkonowych — krok po kroku.

  1. Wybierz miejsce na balkonie, które jest dobrze nasłonecznione przez większość dnia. Pomidory potrzebują co najmniej 6 godzin pełnego słońca dziennie.
  2. Przygotuj pojemnik o odpowiedniej wielkości. Pomidory potrzebują co najmniej 12 litrów gleby, dlatego wybierz donicę lub pojemnik o pojemności minimum 12 litrów.
  3. Kup ziemię i sadzonki pomidorów lub nasiona. Jeśli wybierzesz sadzonki, upewnij się, że są one zdrowe i dobrze rozwinięte. Jeśli zdecydujesz się na zasadzenie nasion, upewnij się, że kupujesz odmiany pomidorów odpowiednie do uprawy w pojemnikach.
  4. Przesadź pomidory do donicy lub pojemnika. Jeżeli zdecydowałeś się na przygotowanie własnej rozsady, zasiej nasiona do przygotowanych donic lub do specjalnego rozsadnika. Po około 3 tygodniach sadzonki powinny posiadać już 4 liście. Wtedy należy je przepikować i przesadzić do donic, w których docelowo będą rosnąć nasze pomidory.
  5. Pomidory regularnie podlewamy, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. Co jakiś czas możesz użyć organicznego nawozu, który dodatkowo wzmocni rośliny.
  6. W przypadku odmian wysokopiennych i wiotkołodygowy, konieczne jest zapewnienie im stabilnego podparcia, aby nie łamały się pod ciężarem owoców. W tym celu należy użyć tyczki, drabinki, lub specjalnej doniczki do pomidorów, która posiada odpowiednie wzmocnienie.
  7. Regularnie usuwaj dolne liście, aby poprawić cyrkulację powietrza wokół roślin i zapobiec chorobom.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium